
Lednička je základním spotřebičem každé kuchyně. Je proto velice důležité, abychom nezanedbávali její údržbu. Bez chladničky si už naše domácnosti představit nedokážeme. Je to skvělý vynález, který nám pomáhá a šetří naše peníze za jídlo. Chlazené nápoje a čerstvé potraviny přece nepatří k nadstandardnímu komfortu, ale přímo k zdravému životnímu stylu!
Tipy a rady, jak udržovat chladničku:
- Chladnička by neměla být nikdy umístěna blízko tepelného zdroje. Není tedy dobré postavit ji např. vedle radiátoru, ale ani do bezprostřední blízkosti sporáku. Chladnička by také neměla být dlouhodobě vystavena přímému slunečnímu záření.
- Vzuch v chladničce musí cirkulovat. Nechávejte proto vždy určitý prostor pro tuto ciruklaci tím, že ji nebudete umisťovat přímo ke stěně. Odstavte chladničku od stěny a postáráte se o to, že Vám bude sloužit déle a k Vaší dokonalé spokojenosti!
- Nikdy nedávejte do Vaší chladničky teplá, natožpak horká či vařící jídla či nápoje! Mohly by způsobit poškození potravin a množení nežádoucích bakterií! Teplé věci zkrátka do ledničky nepatří!
- Uložení potravin: Ideální je stav, kdy je chladnička naplněna asi na 70 procent. Všechny potraviny mají mít své místo. To je důležité kvůli optimálnímu chlazení i proto, aby při hledání potravin nezůstávaly dveře příliš dlouho otevřené, protože tím se samozřejmě zvyšuje spotřeba energie.
Do dolní části chladničky patří ovoce a zelenina, do střední části maso, uzeniny, ryby, sýry, máslo a horní poličky jsou určeny pro vařená jídla. Ve dveřích je prostor na lahve a vajíčka.
Potraviny, které vyberete z mrazáku, je dobré rozmrazit v chladničce. Chlad jdoucí z mraženého jídlo totiž ochlazuje ostatní potraviny a lednička se tedy nemusí tak často zapínat. - Vnitřní teplota chladničky by měla být nastavena na termostatu přibližně na pět stupňů. Není nutné chladit na maximum, protože tato teplota na uchování potravin stačí a už její snížení o dva stupně znamená zvýšení spotřeby až o patnáct procent. Co se mrazničky týká, tam by měla být vnitřní teplota -18°C.
- 100% těsnění: To je věc, na kterou mnoho z nás zapomíná nebo nás vůbec nenapadne. Gumové těsnění na dveřích chladničky nebo mrazničky by však mělo být čisté, aby dovnitř nepronikal vzduch a nezvyšovala se tak spotřeba spotřebiče.
- Pokud jde o mrazničku, tu je nutné odmrazit asi dvakrát za rok, to platí samozřejmě jen v případě, že nevlastníte mrazničku, která nenamrzá. Námraza by neměla být silnější než půl centimetru, protože pak se kompresor více namáhá, čili roste spotřeba chladničky.
Několik hodin před odmrazováním nastavte termostat mrazničky na maximum, aby potraviny bez problémů přežily rozmrazování a čištění. Během prací je dejte do lednice, případně na jiné chladné místo, pokud takové máte k dispozici, kde je přikryjete dekou.
Abyste urychlili proces odmrazování, můžete dát do mrazničky hrnec s teplou vodou s teplotou maximálně do 50°C a začít odstraňovat led. Po konečném umytí mrazničku zapněte na maximum a vložte do ní potraviny. Když teplota dosáhne -18°C , nastavte termostat do normální polohy.