Úsporná chladnička

Bez ledničky se dnes neobejde žádná domácnost, víte ale, jak velkou ledničku si máte vybrat a kde ji postavit? Odpovědi najdete v dnešním článku.

V první řadě je třeba přemýšlet o velikosti samotného spotřebiče. Jinou chladničku si vybere student, který bydlí sám a jinou zase 5-členná rodina, kde se hodně vaří.

Průzkumy ukazují, že na jednu osobu by měl prostor chladničky činit 50 až 70 litrů, plus dalších 20 litrů v mrazničce. Pro čtyřčlennou rodinu je vhodná chladnička o objemu alespoň 200 litrů a mrazákem o objemu 60 – 70 litrů. Chladicí prostor by měl být využit cca ze 70 %. Za každých nevyužitých 10 litrů objemu chladničky se roční spotřeba elektřiny zvýší až o 20 kWh.

Myslete na budoucnost! I to se při výběru chladničky vyplatí. Pokud zvolíte tu s funkcí „No Frost“, ušetříte práci i peníze. Námraza o výši 5 mm zvýší spotřebu chladničky až o 30 %. Beznámrazová chladnička se určitě vyplatí.

Ledničky jsou v provozu v podstatě neustále, a proto by měl být údaj o energetické náročnosti spotřebiče jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru. Moderní ledničky a mrazáky kategorie A+++ zvýšily svou energetickou účinnost, a mají asi třetinovou spotřebu oproti patnáct let starým spotřebičům. Základní údaje vám poskytne energetický štítek.

Tipy na úsporný provoz

  • Nenechávejte dveře chladničky dlouho otevřené. To je základ, který nám vštěpovaly už naši rodiče. Nic naplat, je to pravda.
  • Zkontrolujte těsnění dveří a udržujte ho v čistotě. Pokud není v pořádku, zbytečně dochází k pronikání tepla a zvyšuje se spotřeba energie chladničky. Těsnění zkontrolujete tak, že do dveří vložíte list papíru a protáhnete ho po celé délce. Těsnění by mělo klást odpor.
  • A co nastavení teploty? Dostačující je teplota +4°C. Každé snížení o 2°C zvyšuje spotřebu energie o 15 % a je navíc zbytečné.
  • Nedávejte do chladničky horké jídlo. Nechte ho vychladnout.
  • Velmi důležité a často opomíjené je i postavení chladničky v kuchyni. V jejím okolí by nemělo být horko – zapomeňte na to, že uspoříte, když svoji chladničku postavíte vedle sporáku, trouby nebo topení. Každý stupeň okolní teploty nad 20°C znamená o 6 % vyšší spotřebu energie! Naopak nižší spotřeby docílíme postavením na místo chladné jako je chodba apod.