Energetické štítky ledniček

Energetická třída označuje zařazení do skupiny podle energetické náročnosti provozu spotřebiče. Pro jednodušší výběr slouží energetický štítek, kterým je povinně označena každá lednice. Spotřeba se odvozuje za provozu při ideálních podmínkách – teplotě okolí 20 °C a 70% zaplnění prostoru lednice. V současnosti se vyrábí jen ledničky třídy A a vyšší.

stitek_lednicka

A jaké obsahuje energetický štítek informace?

Především údaj o spotřebě elektřiny za rok. U některých typů spotřebičů se jedná pouze o odhad spotřeby (např. televizory) a samozřejmě spotřebu můžete omezit nižším využíváním. Pomocí roční spotřeby si pak můžeme snadno vypočítat provozní náklady daného spotřebiče v průběhu příštích let a nebo alespoň spotřebič rychle porovnat s jeho konkurenty.

Pomocí nejviditelnějšího údaje na štítku – stupnice úspornosti vyjádřené písmeny A+++ až D,  – můžeme spotřebič bez velkých propočtů rychle porovnat s jeho konkurenty. Například chladničky v energetické třídě horší než A se u nás ani v EU nesmějí prodávat.

Kolik ušetříte s úspornějším spotřebičem?

Úspory mezi jednotlivými třídami jsou znatelné. Nové chladničky z kategorie A++ musí mít deklarovanou spotřebu energie minimálně o 70 % nižší oproti kategorii D, do které možná vaše starší chladnička zapadá. A tyto procentuální podmínky nelze obejít. Aby se výrobky mohly ocitnout v určité energetické třídě, musí splnit náročné testy v laboratorních podmínkách, které následně ještě prověřuje Státní energetická inspekce spolu s Českou obchodní komorou. Můžete si tak být skutečně jistí, že co je psáno, to je dáno.

A citelné rozdíly najdete dokonce v A třídě! Podle směrnic EU musí být chladnička v kategorii A+ o 25 % úspornější než její „kolegyně“ z kategorie A. Pokud kategorii A porovnáme s A+++, může se rozdíl vyšplhat až na 70 %!

Příklad úspory u kombinované ledničky

Pojďme se společně podívat, kolik by mohla běžná rodina ze Středočeského kraje ušetřit koupí nové kombinované ledničky. Předpokládejme, že nyní má kombinovanou ledničku s mrazničkou třídy A a přemýšlí nad modelem energetické třídy A+++. Kolik může ušetřit?

spotreba