Nejčastější závady ledniček

Možná se vám už stalo, že jste si ráno chtěli přichystat snídani a s hrůzou jste zjistili, že celá lednička vytekla a všechno se zkazilo, přesto, že byla zapojena v síti. Nebo vaše lednička z ničeho nic zkolabovala a přestala fungovat. No, nějakou příčinu to mít muselo, nic se neděje jenom tak. V dnešním článku vám přinášíme seznam nejčastějších závad u ledniček.

  1. Lednička neběží, přesto, že je zapojena do elektřiny. V tomto případě bude nejspíš závada v regulaci. Je nutno spravit buď termostat, nebo elektronickou desku, závisí od typu ledničky. Opravy elektronické desky se dají udělat buď hned (pokud se jedná o nějakou její součástku, např. kondenzátor, tranzistor…), nebo je vadný čip a musí se vyměnit celá deska. Tato oprava bývá dost drahá a náročná na čas, dodání nové desky může klidně trvat i měsíc. Opravy termostatu jsou poměrně běžné a je možné je udělat zpravidla hned.
  2. Lednice běží non-stop, vůbec se nevypíná a přesto nechladí. Příčiny mohou být dvě: málo chladiva, nebo vadný kompresor. Obě opravy by vám servisman měl být schopen udělat na místě, ovšem oprava kompresoru může být dražší.
  3. Lednice vůbec neběží. Tady je nutno vyměnit kompresor, který přestal fungovat buď vlivem opotřebovanosti (lednička je už stará), nebo má vadnou regulaci.
  4. Poruchy u lednic se systémem NO FROST: nejčastěji jim odejde ventilátor, nebo zamrzne výměník, což způsobuje vadné topné tělísko nebo čidlo teploty.
  5. Ucpaná odtoková trubička u výparníku – skondenzovaná voda teče pod dveřmi.
  6. Netěsnost dveří.
  7. Únik chladiva do izolace – dá se opravit, ale cena je opravdu hodně vysoká, blíží se ceně nového spotřebiče.

Dříve než zavoláte servis si prostudujte návod k obsluze, zvláště kapitoly o závadách a běžné údržbě. Některé·závady jsou způsobeny právě nedostatečnou údržbou a nesprávným používáním výrobku.