Co všechno by měla umět vaše pračka?

Pračka je jedním z největších pracantů v domácnosti. Jejím úkolem je nejen odstranit z prádla všechny nečistoty, ale šetrně oživit její vlákna, aniž se tkanina předčasně opotřebovala. Proto je při jejím výběru důležité vědět, co můžete od moderních praček očekávat – nejednou jsou inteligentnější, než byste si mysleli. Strategie výrobců je jasná – neustále zvyšovat efektivitu praní a odstřeďování s přihlédnutím na úsporu energie, vody a pracích prostředků.

Životnost pračky dosahuje v domácnosti 10 až 15 let. Proto je při jejím výběru důležité brát zřetel na to, že jde o dlouhodobou investici při níž se každá úspora projeví. Rozhodnutí při koupi je konečné – pokud jste si nepriplatili za objem, výkon, či funkce, můžete se s nimi rozloučit. Víte jaké budou vaše nároky o tři, pět či deset let?

Rozměry mohou být limitující
Pračka by neměla v domácnosti překážet. Ať už se rozhodnete pro její umístění v koupelně, ve sklepě nebo v kuchyni pod pracovní deskou linky, důležité je aby její rozměry kopírovaly vaše možnosti. Svrchu plněné pračky mají standardizovaný rozměr 85 x 40 x 60 centimetrů a ideální jsou do malých panelákových koupelen. Nabídka technologií a moderních prvků není sice tak rozsáhlá jako u praček plněných zepředu, jde však o nejkompaktnější alternativu kterou přenesete i přes úzké dveře.

Předem plněné pračky se svými rozměry odvíjejí od standardu se 60 centimetrovou šířkou a 85 centimetrovou výškou, přičemž jejich hloubka se pohybuje v rozsahu od 32 do 57 centimetrů. Většina z nich je vyhotovena tak, abyste je po demontování vrchního krytu mohli umístit pod pracovní desku kuchyňské linky. Chcete-li dosáhnout lepší výsledek, volit můžete pračku navrženou pro zabudování.

Na trhu jsou však i pračky nestandardních rozměrů – zvláště v případě pokud jde o designérské modely nebo stroje určené pro praní většího objemu prádla. V takovém případě je důležité předem prověřit, zda se s pračkou dostanete přes dveře koupelny. Tradiční 60 či 70 centimetrová zárubeň na koupelně může být příliš úzké.

 

Objem bubnu rozhoduje
Čím větší objem buben má, tím méně problémů je třeba řešit při praní ložního prádla či přikrývek – potřebné je, aby se při praní důkladně převraceli. Nejmenší pračky dokážou v jednom cyklu vyprat 3,5 kilogramu prádla, největší 10. I když je obvyklým standardem 5 kilogramový limit, současnost si ptá více. Už tříčlenná rodina dokáže vytěžit 6-7 kilogramový buben.

Čím méně pracích cyklů spustíte, tím více ušetříte. Výhodou je, že mnohé pračky dokáží při menším objemu prádla uskromnit své nároky na čas, vodu a prací prášek, takže praní je ekonomické i tehdy, pokud nevyužijete plnou kapacitu. Skvělým doplňkem je množstevní automatika, která sama zjistí, kolik prádla jste do bubnu vložili.

Dva druhy motorů
Standardně jsou pračky vybaveny motorem, který je pomocí řemenice spojený s bubnem. I když se výrobci snaží tlumit vibrace a hluk co nejintenzivněji, noční praní s největší pravděpodobností sousedů vyruší ze spánku – obzvláště ve fázi odstřeďování.

V dražších pračkách používají výrobci nové DirectDrive motory, které jsou namontovány přímo na bubnu. Nejenže je chod takové pračky téměř neslyšitelný, ale elektronika dokáže efektivně řídit otáčení bubnu tak, aby prádlo ani při vysokých otáčkách odstřeďování nebyla extrémně pokrčená.

 

Spotřeba vody napoví
I když vaše deset let stará automatická pračka stále funguje, s největší pravděpodobností spotřebuje při pracím cyklu přibližně 100 litrů vody. Dnešní pračky vystačí s 40 či 50 litry a to znamená i nižší spotřebu pracích prostředků a energie. Méně inteligentní pračka má pro každý program objem vody pevně výchozí, inteligentnější sama vyhodnotí potřeby aby rozhodla, kolik vody může ušetřit navíc – například při neúplném vytížení bubnu.

Sprchování šetří vodu
Aby bylo možné minimalizovat spotřebu vody, na prádlo se může dostat i efektivnějším způsobem jako namáčením ve spodní části bubnu. Pokud výrobce použije mechanismus pro „sprchování shora“, spotřeba vody a pracího prostředku se sníží. Výhodou je i to, že topná spirála vyhřívá pouze takový objem vody, který je pro praní skutečně potřebný. Pokud perete téměř neustále při vysokých teplotách, sprchování podstatně odlehčí váš rozpočet.

Délka programu šitá na míru
Při málo znečištěné prádle z denního nošení není nutné, by absolvovala úplný dvouhodinový prací cyklus. Proto výrobci nabízejí zrychlené programy, které se postarají o „kompromis“ při praní. Délka programu sice omezuje rozsah použitelných teplot, nejdokonalejší pračky si však s denním praním pořadí už při 15 minutovém cyklu. Zkrácený program si však se skvrnami s největší pravděpodobností neporadí.

Speciální programy pro speciální prádlo
Každý druh prádla vyžaduje jiné zacházení. Zatímco teniskám uškodí vysoká teplota a pračka musí řešit vyvážení bubnu, při jemné prádlu je nutné upravit otáčení bubnu tak, aby byl k prádlu co nejšetrnější