Kupujeme pračku

Pračka je nezbytnou součástí každé domácnosti a její výběr záleží na mnoha faktorech. Předtím, než vyrazíte do obchodu, zkuste si přečíst náš článek, na co se při jejím výběru zaměřit.

Jak vybrat pračku?

Už v předchozím článku jsme vám poradili, zda si koupit pračku s horním, nebo bočním plněním. Také jsme vám radili i ohledně výběru sušičky. Dnes se budeme věnovat pračkám s bočními dvířky a dáme vám pár tipů, jak si mezi nimi vybrat.

1. Kolik máte na pračku místa?

Před nákupem je nutno zvážit vaše prostorové možnosti a také umístění pračky. Bude samostatně, volně stojící v koupelně (nebo prádelně či jiné místnosti), nebo bude vestavěná v kuchyňské lince? Některé pračky jsou užší (45-50 cm), ale hloubka je obvykle standardně 60 cm. Nezapomeňte, že pračka také potřebuje volný prostor před sebou na otevírání dvířek.

2. Jak velkou máte rodinu a pro kolik lidí budete prát?

Dalším zásadním faktorem je množství prádla, které budete muset prát. Buben může mít velikost třeba jenom na 3,5 kg, velmi žádané jsou pračky na 7-8 kg (vhodné pro rodiny), ale existují i pračky s kapacitou 10-12 kg prádla.

Aby bylo praní co nejefektivnější, je vhodné buben plnit na maximum (resp. na 80%) v závislosti na zvoleném programu. Ale pozor, pokud si koupíte pračku s kapacitou 8 kg, perte v ní max. 6 kg prádla, buben není dobré přeplňovat, aby prádlo mělo dostatek prostoru pro pohyb.

Taktéž buben, který má příliš velké otvory pro průchod vody, není příliš šetrný k prádlu, protože se díky tomu tvoří na prádle tzv. žmolky. Ty vznikají odstředivou silou při ždímání a vtlačení látky do otvorů v bubnu. V bubnu jsou na druhou stranu vždy tzv. unašeče prádla které, pokud jsou uložené asymetricky, napomáhají lepšímu pohybu prádla.

3. Energetické štítky

Spotřeba elektřiny je pravděpodobně nejsledovanější parametr praček. Ucelenou informaci o ní nám dávají energetické štítky, které jsou povinné v celé EU v jednotné formě. O energetických štítcích jsme si povídali v předchozím článku a dnes se k tomu opět trochu vrátíme. V současnosti platí zákaz prodeje praček s nižší energetickou třídou než A+. Obecně se rozdíly ve spotřebě elektrické energie budou pohybovat ročně na úrovni několika stovek. Nicméně za několik let provozu se můžete u úspornější pračky dočkat úspory v tisících.

4. Spotřeba vody

Dalším velmi hlídaným parametrem je spotřeba vody. Zde se můžou výrobci rozcházet v názoru na optimální množství vody u jednotlivých programů. Můžete zakoupit pračku, která bude mít uvedenou spotřebu vody 35 litrů, zatímco jiná pračka bude mít na štítku uvedenu spotřebu například 49 litrů. Logika radí vzít model s nižší spotřebou vody. Ale pozor! Spotřeba vody se vypočítává pouze při programu Bavlna na 60 °C. Zde tedy mohou výrobci při honbě za nižším číslem velmi jednoduše dosáhnout „požadované“ hodnoty. Při jiném programu může ale spotřeba vody vzrůst třeba i dvojnásobně.

5. Odstřeďování a ždímání prádla

Spotřebitelé se často rozhodují podle počtu otáček odstřeďování a výrobci rádi lákají zákazníky na vysoké otáčky. Modely s vyšším počtem otáček jsou výhodné především pro ty, kdo mají sušičku. Pro sušení prádla normálně na šňůře není vyšší počet otáček důležitý. Samozřejmě platí, že čím lépe je prádlo odstředěno, tím rychleji se usuší, ovšem ne vždy rozhoduje pouze počet otáček.

Dnes můžete zakoupit pračky s účinností odstřeďování mezi D až A. Rozdíl je obrovský. Třída účinnosti je pračce udělena na základě procentuálního zbytku vody v prádle. Pokud si zakoupíte pračku například s účinností C, počítejte s tím, že vám v prádle zůstane mezi 54 – 63 % vody. Naopak pračka s účinností odstřeďování A nechá v prádle méně jak 45 % zbytku vody.

6. Poruchovost praček

Častým problémem praček je jejich poruchovost. Pračky bohužel patří mezi bílou techniku s nejčastější nutností návštěvy servisního technika. Poruchám lze však předejít například šetrným zacházením. Když nebudete pračku přeplňovat prádlem, ušetříte motor. Když budete prát při nižších teplotách (40 °C namísto 60 °C), nejenže snížíte spotřebu energie, ale snížíte míru usazování vodního kamene. O zacházení s pračkou a její údržbě jsme pro vás také připravili článek.

7. Automatika nebo ruční nastavování?

Levnější pračky musíte nastavovat ručně, ale nezabere vám to příliš mnoho času, jelikož tyto typy mají jenom nastavení teploty, programu a otáček. Ovšem vyšší (a také dražší) typy praček mají k dispozici i další volby, jako je Extra máchání, Snadné žehlení, Přídavné máchání, Automatické zvážení prádla, Automatické dávkování prádla a aviváže apod.

8. Hlučnost

Pračka svou činností produkuje dost hlasitý zvuk, který může být svým způsobem obtěžující, obzvlášť v panelákových bytech, kde se to může šířit přes několik pater. Hlučnost se také uvádí jako samostatný parametr na energetickém štítku.

  • 50dB – takhle perou dražší typy praček
  • 60dB – dosahují při praní levnější pračky
  • 70dB – hlučnost odstřeďování dražších praček
  • 80dB – hlučnost odstřeďování levných praček

Jak je vidět, rozdíly mezi jednotlivými praček můžou být opravdu značné, proto je potřeba před její koupí zvážit opravdu všechny parametry a vybírat pečlivě.