Jak pečovat o pračku

Koupili jste si vysněnou pračku a rádi byste její funkčnost udrželi co nejdéle? Zde je pár rad, jak toho dosáhnout.

Víme, jak vytáhnout z pračky vždy voňavé a čisté oblečení. Nejen kvalitní prášek na praní a aviváž promění špinavou kopu na voňavé prádlo. Chcete-li vytáhnout z pračky pokaždé čisté oblečení bez zápachu, musíte se postarat i ni samotnou.

Nečistoty na vnější straně pračky odstraníte měkkým hadříkem a čistícím prostředkem rozpuštěným ve vlažné vodě. Obzvláště věnujte pozornost dveřím či poklopu pračky. Špínu zachycenou na bubnu pračky zase zničíte vlhkou houbou. Pokud se v pračce nachází i zachycovač chomáčů vláken, vyčistěte ho po každém pracím cyklu, aby nebyl ucpaný.

Při čištění pračky byste neměli zapomenout na zásobníky prášku a aviváže. Jakmile uvidíte na zásobnících byť jen malou nečistotu, vytáhněte je, omyjte je pod teplou tekoucí vodou se saponátem a osušte je. V případě, že máte pračku s odtékáním do vany, podívat byste se měli i na odtokovou hadici. V jejích útrobách se mohou zachytit větší části špíny či chomáče z textilií. Pokud by se odtok zablokoval, pračka by mohla přestat správně fungovat.

Jednou za měsíc vyperte „naprázdno“ – na nejvyšším stupni s prostředkem na čištění praček. Použijte pouze doporučenou dávku, nikdy ne více.

 

Jednou za čtvrt roku bychom měli spustit u pračky cyklus na 90 °C. Klidně nechte buben prázdný, horká voda bakterie zabije a odstraní nečistoty a nepříjemný zápach.  POZOR! Když zapínáte pračku bez prádla na vyčištění, nezapomeňte vypnout fázi ždímání, aby se tlumiče zbytečně neopotřebovaly.

 

Pračku nepřetěžujte, dávejte do ní jenom tolik náplně, kolik doporučuje výrobce. Po vyprání nechte dvířka otevřená, aby se vnitřek pračky důkladně vysušil.