Jak se zbavit zápachu z pračky?

Dnešní moderní pračky jsou až tak moc moderní, že výrobci tvrdí, že vaše prádlo stačí prát na 15°C. Je to prý úplně dostačující, šetří energii a také vaše prádlo. Ovšem pokud stále perete na nižších teplotách (v rozmezí 30-40°C), vaše pračka začne časem zapáchat.

Jak se zbavit nepříjemného zápachu z pračky?

Jednoduše – občas vyperte s teplotou min. 70°C, bohatě postačí jeden cyklus, aby se vyčistil buben, vana i trubky, kde se mohou usazovat při nízkých teplotách zbytky pracích prostředků a s nimi i různé nečistoty, které jsou zdrojem obtěžujícího zápachu.

Někteří výrobci nabízejí dokonce speciální programy či přípravky na čištění praček. Program Self Clean u praček Beko ohřeje vodu až na 70 °C, při kterém se automaticky vyčistí zásuvky na prací prostředky, trubky, buben a vana. Při tomto programu žádný speciální prací prášek nepotřebujete, stačí trochu běžného pracího prostředku.

Whirlpool nabízí zase automatické čištění pračky párou, která odstraní usazeniny a zápach, při tomto čištění nesmí být v pračce ovšem prádlo.

 

Jednou z příčin zapáchající pračky může být také způsob napojení na odpad.  Máte-li odpadní hadici napojenou přes ventil do odpadu přímo, je víc než pravděpodobné, že se časem uchytí ve ventilu nečistoty a ten přestane těsnit. Zápach z odpadu potom proniká netěsností ventilu odpadní hadicí do pračky.

Dalším osvědčeným pomocníkem v boji se zápachem je jednoduchá rada – nechávat po praní dvířka otevřena dokořán.