Energetické štítky pro pračku

Podobně jako ledničky, mají i moderní pračky nižší spotřebu elektřiny. Snižuje se také jejich spotřeba vody. K úsporám ale dochází i díky kvalitnějším pracím prostředkům – stále více domácností „pere na čtyřicet“ a ne „na šedesát“. I tento fakt zohledňují nové spotřebiče, resp. údaje na energetických štítcích.

Nejdůležitějším údajem na energetickém štítku je spotřeba elektrické energie. Podle energetické náročnosti je spotřebič zařazen do třídy A-F, kde písmeno A označuje nejnižší spotřebu elektřiny, zatímco písmeno F nejvyšší. U moderních spotřebičů se obvykle setkáme s písmeny A, B, C. U chladniček je například zakázáno prodávat přístroje s hodnocením D a horším.

U praček sleduje energetický štítek spotřebu energie na standardní cyklus praní (60°, bavlna). Pračka ze třídy A spotřebuje při náplni 5 kg asi 0,95 kWh elektřiny, což je o 25 % (0,3 kWh) méně energie než pračka energetické třídy C. Kromě tohoto údaje najdeme na energetickém štítku také třídu účinnosti.

S novým štítkováním, které začalo pro pračky platit od 20. prosince 2011, byly zavedeny nové kategorie. Zmizely údaje značené procenty (např. A-10 %) a nahradily je znaménka plus, která známe z energetických štítků ledniček.  Nejméně úsporné pračky budou v kategorii D, nejúspornější v kategorii A+++.

Na základě čeho je vlastně energetická třída praček určena? Dříve se odvozovala od spotřeby energie na 1 kg prádla při praní na 60°C. Od prosince 2011 však porovnává spotřebu daného modelu pračky a normovanou roční spotřebu při praní na 60°C i na 40°C. Tato změna vhodně reaguje na  spotřebitelský trend, kdy díky kvalitnějším pracím prostředkům pereme stále častěji především na 40°C.