Co je „moderní pračka?“

Přišli jste si do obchodu pořídit novou pračku, ale zarazilo vás to množství funkcí, které pračka nabízela? Naše babičky používaly pračky, které uměly pouze prát a odstřeďovat, ale dneska si můžete koupit pračku s tzv. „šestým smyslem“ a různými dalšími funkcemi, které jako by vyskočili z nějakého sci-fi filmu.

Praní v bublinách a studené vodě

Prádlo skutečně není nutné při praní vařit, zvlášť když vaše pračka disponuje programem praní v bublinách. Tato metoda podle výrobce zaručuje účinnost praní hned od samotného začátku pracího cyklu, takže i ve studené vodě pere jako v teplé. Vzniklé bubliny se nasytí pracím prostředkem a pronikají hlouběji do tkaniny a rychleji se do ní vsakují, proto se prádle vypere i za použití teploty 15 °C.

Power Wash

Je systém, který umožňuje čisticí výkon a rychlost na takové úrovni, která byla doposud nedosažitelná. Inteligentní princip intenzivního sprchování se stará o vynikající prací výkon přístroje. V programu QuickPowerWash lze vyprat prádlo za méně než jednu hodinu – a to s perfektním výsledkem praní.

Šestý smysl

Vaše pračka umí přemýšlet za vás a zvládne zvážit množství prádla v bubnu a zhodnotit míru jeho zašpinění. Sama všechny údaje vyhodnotí a upraví prací proces podle potřeby. Kromě váhy a zašpinění zvládne rozpoznat, i jaké prádlo perete a přesně určit délku a intenzitu praní. (Inteligence pračky je většinou uváděna na štítku.)

Systém TwinDos

Představuje zcela nové automatické dávkování tekutého pracího prostředku nejen na barevné, ale poprvé také na bílé prádlo.

Zabránění tvoření žmolků

Existují programy pro praní vlněného a kašmírového prádla, ten ve srovnání s běžnými pracími programy mnohem méně narušuje strukturu vlákna a zamezuje plstnatění. (Program může být označen symbolem květu bavlny.)

Funkce snadné žehlení

Šetrné točení bubnu, jemné ždímání a pozvolné snižování teploty přispívá k menšímu pomačkání prádla. (Funkci poznáte často podle obrázku žehličky.)

Praní v páře

Parní pračky posouvají technologii praní zase o krok dále. Parní generátor těchto praček mění totiž vodu běžné teploty v páru. Technologie parního praní spočívá v tom, že pára přirozeně uvolňuje vlákna. Umožní tak pracímu prostředku proniknout více do hloubky a odstranit třeba i velmi odolné skvrny. Už si také nemusíte dělat starosti kvůli vysokým účtům za energie.

Jde o nový systém praní, který přináší úspory energií, vody a zrychlení praní. Zefektivnění pracího procesu pomocí účinků páry je prováděno vháněním páry do bubnu při praní. Využívá se tak efektu parního čištění, kdy pára výborně odstraňuje nečistoty a působí antibakteriálně už při teplotách nad 40 stupňů Celsia. Kýženým výsledkem je další snížení spotřeby energie při praní a o mnoho lepší následné žehlení prádla.

Voda je ohřívána přímo v ohřívači, který vytváří páru. Při tomto procesu dochází ke snížení spotřeby ohřáté vody a zároveň spotřeby elektrické energie. Je to možné proto, že pára zahřívá vnitřek bubnu s prádlem rychleji. Tento typ praček je většinou v energetické třídě A++. Současně bývají vybaveny funkcí duální sprchování. Tento systém snižuje spotřebu vody a energie, poněvadž rozprašuje jak vodu kolující ode dna bubnu, tak páru, vytvářenou parním generátorem.

Parní pračky mají několik programů s funkcí páry, která je do bubnu vháněna během pracího procesu nebo na závěr. Zde pohlcuje mikročástice zápachu a vypíná vlákna, čímž ve výsledku také vyhlazuje pomačkání. Co to znamená? Už žádné náročné žehlení.


Programy třeba na svetry, hedvábí nebo jeden den nošené prádlo už jsou dnes standardní. Výrobci se ale snaží nalákat na další, třeba na program určený pro džíny nebo outdoorové oblečení. Hygienicky můžete vyprat utěrky, ručníky nebo ložní a spodní prádlo. Na některých pračkách najdete i program pro alergiky, prádlo se v nich lépe vymáchá.

Výrobci přišli na to, že se často v pračkách perou boty a tak i pro ně najdete na některých modelech program. Ještě nedávno byly pračky tak na 5 maximálně šest kilo prádlo, i to se změnilo. Začíná být běžné, že do bubnu dostanete až 9 kilogramů špinavého oblečení, což se určitě hodí větším rodinám. Zároveň ale můžete do takové pračky dát jen pár triček a spotřeba vody i prášku je úplně jiná než u velkého praní.