Co byste měli vědět o své pračce?

Už jsme zde uveřejnili několik článků o tom, jak si vybrat ten správný typ pračky a také rozbor, zda jsou pračky lepší s horním či dolním plněním a jaká by měla být účinnost. Ale informací o pračkách, které byste měli vědět, je samozřejmě daleko víc a tomu se budeme věnovat v dnešním článku.

Objem bubnu

Proč by vás měl zajímat objem bubnu vaší pračky? Jednoduše proto, že platí tato úměra: čím větší  objem bubnu, tím méně problémů budete řešit u praní. Prádlo prostě potřebuje při praní dostatek místa, aby se mohlo převracet a praní tak bude účinnější.

Vzhledem k tomu, že již tříčlenná rodina potřebuje pračku s objemem 6-7 l, je nutno na tohle myslet již při výběru pračky. Je logické, že čím víc prádla se do bubnu vejde, tím míň pracích cyklů bude potřeba a tím se prodlužuje životnost pračky. V současnosti není problém sehnat pračku i s 10 l bubnem.

Pakliže máte pračku s menším bubnem, než potřebujete, mějte na paměti, že trvalé přetěžování bubnu zatěžuje také součástky a snižuje celkovou životnost pračky.

 

Rychlost otáček

Čím více otáček, tím více se prádlo vyždímá – to ví určitě i malé dítě, ale co když potřebujete ždímat jemné prádlo? Hodí se pračka s volitelným počtem otáček.

 

Spotřeba vody

Dnešní pračky vystačí s 40 či 50 litry a to znamená i nižší spotřebu pracích prostředků a energie. Méně inteligentní pračka má pro každý program objem vody pevně výchozí, inteligentnější sama vyhodnotí potřeby, aby rozhodla, kolik vody může ušetřit navíc – například při neúplném vytížení bubnu.

Aby bylo možné minimalizovat spotřebu vody, na prádlo se může dostat i efektivnějším způsobem než namáčením ve spodní části bubnu. Jestliže výrobce použije mechanismus pro „sprchování shora“, spotřeba vody a pracího prostředku se sníží. Výhodou je i to, že topná spirála vyhřívá pouze takový objem vody, který je pro praní skutečně nutný.