Vychytané ledničky

Výrobci ledniček se snaží držet krok s dobou a přidávají do ledniček funkce, o kterých se našim babičkám ani nesnilo. Nemluvě o designu, kdy některé typy lednic vypadají spíš jako součást supermoderní rakety, směrující do vesmíru. Co všechno si můžete do své lednice pořídit? O tom se dočtete v dnešním článku.

Především se vyvíjejí technologie, které podstatně omezují obsluhu a údržbu na mininum. To umožňuje dynamický cirkulační systém, který uvnitř stroje zajistí rovnoměrnou vlhkost a teplotu v kterémkoliv místě, aniž byste museli zvažovat, na kterou polici a do kterého šuplíku potravinu umístit. Výsledkem je nižší kazivost chlazených potravin a lepší využitelnost vnitřního prostoru chladničky.

Dokonce dnes už neplatí ani staré známé pravidlo o tom, že do ledničky se nevkládají teplé či dokonce horké potraviny, lednice dokážou rozeznat teplotu vložených potravin a zajistit jejich rychlé ochlazení na správnou teplotu.

Ale výrobci jdou ještě dál a vymýšlejí věci, které nejsou až tak úplně potřebné, ale na druhou stranu dokážou zpříjemnit život – např. je osvětlení ledničky LED diodami, které neohřívají vnitřek lednice a mají i mnohem delší životnost než klasické žárovky. Ekologickým doplňkem je akustický signál, který upozorní majitele na nedovřené dveře ledničky, čímž se šetří energie.

Další vychytávkou je snížení hlučnosti – hlučnost kompresorů u starých lednic přesahovala 30 decibelů, dnešní kompresory a ventilátory díky elektronickému řízení chodu mají tak tichý provoz, že o jejich běhu vůbec nebudete vědět.

Neklamným znakem staré ledničky byly nejrůznější pachy, které se obtížně odstraňovali. Řešením je buď antibakteriální filtr ve vnitřním oběhu, nebo molekuly kyslíku vháněné přes speciální systém do prostoru chlazení.

Pamatujete na složité a dlouhé odmrazování mrazáku, ve kterém byly ledové krátery a vy jste museli vzít do ruky fén, aby to trochu povolilo?

Nejnovější mrazáky mají odstraněn problém s pracným odmrazováním. Zvládnou to již automaticky samy. Speciální nátěry zajistí, aby na vnějších stěnách nezůstaly stopy po špinavých rukou, což opět snižuje časové nároky na údržbu.

Připravené jsou nejmodernější technologie komunikačního charakteru, kdy vnitřní senzory pohlídají trvanlivost potravin a upozorní na nutnost spotřeby. Ty spotřebiče, které jsou napojeny na internet, objednají v obchodě chybějící suroviny podle receptu zadaného majitelem. Vaše lednička prostě bude myslet za vás.