Úsporné ledničky

Lednička patří v domácnostech, které elektřinou nevytápí ani ji nepoužívají k ohřevu vody, k nejnáročnějším spotřebičům. Z celkových výdajů za energie je zodpovědná za 6 až 11 %. Jestliže jste se rozhodli vaši starou ledničku vyměnit za novou, bude se vám hodit několik tipů, jak ji vybrat.

Jelikož životnost lednice se pohybuje kolem deseti let, mohla by se vám investice do levného modelu v průběhu let výrazně prodražit. Rozdíly ve spotřebě činí i několik tisíc ročně!

Nejúspornější chladnička je A+++

Nejúspornější chladničky, mrazničky a jejich kombinace najdete pod označením A+++. Od července 2012 nemohou výrobci na trh uvádět ledničky v energetické třídě A a horší. Aktuálně tvoří největší podíl prodaných spotřebičů ledničky ve třídě A+.

 

Energetická náročnost ledniček se bude snižovat i nadále. Od července 2014 jsou na trh uváděny jen chladničky třídy A++ a nejlepší A+ (s indexem energetické efektivnosti nižším než 42 %). Chladnička nebo mraznička ve třídě A++ spotřebuje minimálně o 30 procent energie méně než spotřebič třídy A, respektive pouze třetinu spotřeby výrobku třídy D.

 

Při výběru nové ledničky se neřiďte pouze energetickou třídou, ale sledujte také spotřebu uváděnou v kWh. Kolik bude chladnička v reálném provozu spotřebovávat, záleží na řadě faktorů – mj. na jejím objemu nebo vnitřním nastavením teploty. Platí přitom, že čím větší objem, tím více energie lednička potřebuje. Proto velká lednice amerického typu ve třídě A+++ nutně musí mít větší spotřebu elektřiny než malá lednice třídy A+.

Stejně tak platí, že spotřeba energie u ledniček stejné energetické třídy nebude stejná. Lednička třídy A o objemu 140 l bude mít spotřebu okolo 0,4 kWh, zatímco tatáž lednička s objemem 200 l bude spotřebovávat 0,7 kWh denně.

Vestavná versus volně stojící lednice?

Uvažujete o zakomponování lednice do kuchyňské linky? Z hlediska spotřeby energie není mezi volně stojící a vestavěnou lednicí příliš velký rozdíl. Rozdíl mezi nimi je spíše v pořizovací ceně, ta se u volně stojících lednic pohybuje okolo 6 až 10 000 Kč, zatímco u těch vestavných od 9 do 25 000 Kč.

Co sledovat při výběru úsporné ledničky?

 • Energetickou třídu: v současné době najdete na trhu ledničky A+ (nejméně úsporné) až A+++ (nejúspornější). Výrobci nemohou uvádět na trh spotřebiče ve třídě A a horší, prodejci ale v obchodech mohou doprodávat „starší zásoby“ v horší energetické třídě.
 • Údaj o spotřebě elektřiny v kWh.
 • Název dodavatele nebo obchodní značku.
 • Součet čistého úložného objemu všech chladicích a mrazicích prostorů pro potraviny. Pro jednu osobu stačí obsah chladničky 120 litrů a mrazničky 50 až 80 litrů.
 • Funkce spotřebiče – např. No Frost (automatické odmrazování). Námraza zvyšuje spotřebu energie lednice.

 

Jak dosáhnout nižší spotřeby?

Výpočty a laboratorní testy jsou jedna věc, skutečnost se od ní ale může lišit. Reálná spotřeba energie samozřejmě závisí zejména na způsobu využívání chladničky i mrazáku. Vhodným chováním můžete ušetřit jak na provozu, tak životnosti spotřebiče.

 

Tipy, jak ušetřit za elektřinu pro chladničku

 • Udržujte v chladících přístrojích správnou teplotu. V chladničce je potřeba průměrná teplota + 5 °C, v mrazničce – 18 °C. Při každém stupni dolů se spotřeba navýší o 6 %.
 • Nenechávejte dveře ledničky dlouho otevřené. Pokud máte často problémy najít v ní vaše oblíbené potraviny, pokládejte je vždy na stejné místo, abyste je poté nemuseli dlouho hledat.
 • Pokud máte doma neposedné děti, které občas nedovřou dveře od ledničky či mrazáku, pořiďte si model s alarmem, informujícím o nedovřených dveřích.
 • Neumisťujte chladničku blízko zdrojům tepla (sporáku či radiátorům) a vyhněte se i příliš osluněným místům.
 • Nezapomínejte i na okolní teplotu – za každých stupeň nad 20 stupňů Celsia vzroste spotřeba energie přibližně o dalších šest procent a ve výsledku můžete zaplatit o více jak sto korun ročně navíc.
 • Ledničku umísťujte minimálně 1 – 2 cm ode zdi, abyste přílišným „naražením“ na stěnu neomezovali její výkon.
 • Vinu na zvýšené spotřebě energie nese i vysoká námraza. Je-li vyšší než 5 mm, zvyšuje se spotřeba energie o 30 %. Nezapomeňte tedy odmrazovat (pokud model nemá tuto funkci automatickou).