Jak vybrat ledničku?

Před výběrem ledničky (pračky, mrazáku, sušičky, myčky…) byste si měli položit několik zásadních otázek.

Jak vybrat ledničku?

  1. Bude vestavěná, nebo volně stojící?
  2. Bude s mrazákem nebo bez?
  3. Jaké rozměry?
  4. Jaký objem a kolik osob ji bude využívat?
  5. Energetická třída?

 

  1. Bude lednička součástí kuchyňské  linky, nebo bude volně stát? Od toho se odvíjí i bod 3 – vlastní rozměry a objem, na co má vliv i to, zda je v ledničce zabudován i menší mrazák.
  2. Zda si vyberete samostatnou ledničku nebo kombinaci, závisí od toho, kolik lidí bude ledničku vůbec využívat. Pakliže již máte samostatný mrazák, je volba jasná.  Domácnosti o dvou lidech postačí středně velká kombinovaná lednice (chladnička + mraznička) s nízkým odběrem. Početná rodina ve velkém domě využije americký typ lednice s obří chladničkou i mrazničkou. Na chatu bude ideální malá jednodveřová lednice. Lednice se nabízejí ve čtyřech základních provedeních – americké, jednodveřové, kombinované a monoklimatické.
  3. Jak velkou ledničku vůbec potřebujete? Zase se to odráží od toho, zda je to lednička do domácnosti nebo na chatu a kolik lidí ji bude využívat. Počítejte s 50 – 70 litry objemu chladničky a 20 litry objemu mrazničky na jednu osobu. Pečlivě si změřte vlastní prostor určený k instalaci lednice s minimálně 5 cm rezervy vzadu a po 2 cm na stranách lednice. I to má vliv na spotřebu elektrické energie. Rozhodně si nekupujte ledničku, která má přesně stejné rozměry jako prostor, kde ji chcete umístit.
  4. Spotřebu elektrické energie uvádí všichni výrobci a prodejci. Ta je však udávána při ideálních podmínkách, tedy při instalaci lednice do prostor, kde je stabilně 20 °C, objem lednice je ze 70 % zaplněn a nedochází k častému otevírání dveří. Což samozřejmě v reálném životě dosáhnout nelze. 1. července 2010 došlo ke stažení výrobků s nižší energetickou třídou než A. (Které značky nabízejí nejúspornější lednice s třídou A+++? Samsung, Bosch, Whirlpool a LG – tyto lednice si můžete koupit i v našem bazaru.)

Slovník pojmů, které se týkají lednice:

Ever Fresh – Speciální vakuový systém pro uchování čerstvých potravin.

(Total) No Frost – Beznámrazový systém

Režim „Dovolená“ – V tomto režimu nastaví chladnička 15 °C, aby se v ní během doby nižšího počtu potravin a méně častého používání netvořily nepříjemné pachy.

ECO – Tento program nastaví v chladničce úsporných 5 °C a v mrazničce – 18 °C.

Party – Funkce časovače a následné akustické indikace vychlazených drinků pro Vaši party.

AntiBacteria –  a další prvky antibakteriální úpravy jsou dnes již téměř standard. Jedná se o různé způsoby ochrany lednice před tvorbou bakterií a pachů, které narušují uložené potraviny.