Sporák patří mezi spotřebiče, které vlastní úplně každá domácnost. Ne každý si pořídí třeba televizi, nebo mikrovlnku, ale jíst potřebujeme všichni. Sporák je nutnost a není to zrovna levný spotřebič, proto je nezbytné o něj správně pečovat.
Pravidla péče o sporák
- Po každém vaření sporák utřete (samozřejmě až po vychladnutí).
- Snažte se vařit ve větších hrncích (předejdete tak vzedmutí jídla a následnému pošpinění sporáku).
- Smažené pokrmy připravujte na mírném ohni, zabráníte tak prskání oleje do okolí.
- 1x ročně nechte sporák zkontrolovat odborníkem.
- Pravidelně uklízejte okolí za sporákem..
- Nezapomeňte pravidelně kontrolovat stav přívodních plynových trubic a také stav elektrických zásuvek, včetně stavu elektrického kabelu od sporáku.
- Nezatěžujte sporáky neustálým zapínáním a vypínám, snažte se vařit ekonomicky.
- Nezatěžujte sporáky příliš těžkými hrnci.
Povrch plynového sporáku čistíme normálně. V ideálním případě ho otřeme pokaždé, kdy nám něco překypí a nebo ho při vaření pokapeme. Pak většinou stačí po sundání roštu jen otřít hadříkem či houbičkou namočenou v teplé vodě s nějakým saponátem. Trochu více práce budeme mít s vyčištěním roštu. Musíme ho samozřejmě sundat a pak někde umýt. Pokud máme na sporáku několik menších roštů, většinou není problém je dát do dřezu nebo do myčky a tam pořádně vydrbat.
Pokusit se mýt všechny části plynového sporáku houbičkou na nádobí a jarem je zcela nemožné. Chcete-li špínu opravdu odstranit, vybírejte z kvalitních odmašťovacích přípravků, které jsou svým složením vhodné přímo na mastnou špínu na sporácích. Tyto přípravky jen nastříkáte na mřížku a hořáky, necháte působit a poté jen setřete starou houbičkou na nádobí nebo jednorázovou papírovou utěrkou.
Pokud vám při pečení masa přeteče z pekáče tuk, posypte tu loužičku mastnoty solí, aby se nepřipekla. Pokračujte normálně v pečení. Po dopečení a vychladnutí uvidíte, že posolený tuk se změnil v hromádku popela, kterou snadno odstraníte.