Údržba samostatného mrazáku

Chcete-li, aby váš mrazák fungoval spolehlivě co nejdelší dobu, musíte věnovat patřičnou pozornost jeho údržbě. Možná se vám bude hodit několik rad z našeho dnešního článku. Pokud se neprovádí pravidelné odmrazování, snižuje se mrazící výkon.Také se zvyšuje spotřeba elektrické energie, kompresor je více namáhán, a tím se mu zkracuje životnost.

Několik hodin před odmrazováním mrazničky nastavte termostat na maximum nebo na supermrazení, aby potraviny bez úhony přežily dobu pro odstranění námrazy a čištění.

  1. Mrazák by se měl čistit zhruba dvakrát ročně (na rozdíl od ledničky, kterou je potřeba uklízet častěji). Nejlépe se k tomu hodí jarní úklid a poté stačí údržbu udělat třeba na podzim.
  2. Vytáhněte z mrazáku všechny zásoby a nemilosrdně vyházejte všechno s prošlým datumem. Opravdu nepotřebujete starou oslizlou zmrzlinu nebo zapáchající pizzu. Potraviny, které si chcete ještě ponechat, zabalte do vrstvy novin, abyste zabránili jejich rozmražení.
  3. Nechte mrazák rozmrazit a začněte s mytím. Nejlépe se osvědčil starý recept našich babiček – vlažná voda s obyčejným octem.
  4. Vyjměte i všechny boxy a poličky, omyjte je také a všechno nakonec vytřete čistou vodou.
  5. Mrazák i jeho součásti nechte důkladně osušit, voda, kterou tam zanecháte, ihned po zapnutí začne tvořit nové vrstvy ledu.
  6. Po umytí vnitřku mrazničku zapněte na nejvyšší stupeň a vložte potraviny. Po dosažení teploty -18 °C dejte termostat do obvyklé polohy.
  7. Při mytí nebo odmrazování očistěte také gumové těsnění dveří, aby dovnitř nevnikal vzduch a nezvyšovala se spotřeba elektřiny. Jednou ročně je dobré také vysát prach na zadní straně přístroje pro snadný odvod tepla a šetření elektrické energie.