Mikrovlnka – výběr a umístění

Mikrovlnná trouba je jedním z menších kuchyňských spotřebičů, které nám mohou usnadnit práci a ušetřit spoustu času. Víte ale, podle jakých parametrů si vybrat tu správnou?

Umístění

 

Před nákupem mikrovlnné trouby je nejprve třeba si uvědomit, zda ji chcete postavit volně nebo zda ji chcete zabudovat do kuchyňské linky. Umístění volně stojící mikrovlnky lze libovolně měnit. Své místo může mít na pracovní desce nebo třeba na lednici. Je ale třeba zvážit rozměry i hmotnost spotřebiče a dostupnost zásuvky s elektrickým proudem. Pokud se rozhodnete pro mikrovlnku vestavěnou, je třeba vědět, že ji už nikdy nemůžete postavit volně. Nutností je zajištění dostatečného odvětrávání. Na trhu existují i ​​atypické spotřebiče, které lze postavit do rohu kuchyňské linky. Nejčastěji zákazníci kupují spotřebiče s bílou či nerezovou povrchovou úpravou. Vybírat ale můžete téměř ze všech základních barev.

Objem

V obchodech můžete vybírat mikrovlnky s objemem od 14l do 40l. Velikost objemu se odvíjí od toho, jaká jídla a pro kolik strávníků budete v troubě připravovat. Pro jednoduchý ohřev porce jídla stačí kapacita 14 litrů. Pokud v mikrovlnce chcete připravovat nedělní oběd pro celou rodinu, vyplatí se vám větší. Samozřejmě platí, že čím větší objem, tím větší vnější rozměry spotřebiče. Otočný talíř mívá nejčastěji průměr 28 – 36 cm. To je dostatečné pro nejběžnější používané nádobí. Abyste ale předešli nepříjemnému překvapení, je nejjednodušší si před nákupem změřit nádobí, které chcete do mikrovlnky používat.

Funkce

Před nákupem mikrovlnky je třeba si ujasnit, jaké funkce chcete využívat. Jednoduché modely zvládnou jídlo ohřát a rozmrazit. Pokud máte v kuchyni sporák s klasickou troubou, přídavné funkce mikrovlnky asi příliš nevyužijete. Pokud ale chcete v mikrovlnce péct i grilovat, vyplatí se vám investovat do propracovanějšího modelu.

 

A s jakými funkcemi se můžete u multifunkčních mikrovlnek setkat?

Gril – peče a zapéká pomocí sálavého tepla. Díky tomu pokrm získá pěknou barvu a zlatavou kůrku.

Crisp – pro použití této funkce potřebujete speciální talíř, peče pokrmy shora i zespodu jako při tradičním pečení, ale za mnohem kratší čas.

Horký vzduch – zajistí rovnoměrné a rychlé pečení, aniž by se smíchaly pachy současně připravovaných jídel.

Jet Defrost – rozmrazuje 7krát rychleji než bez této funkce a to při zachování nutriční hodnoty potravin.

Výkon

Čím větší je výkon, tím rychleji je jídlo připravené. Výkon se udává ve wattech. U mikrovlnek se výkon pohybuje mezi 600 až 1200 W. Pokud si přejete mikrovlnku s grilem, měla by dosahovat výkon minimálně 1000 W.

Příkon

Příkon vyjadřuje množství energie spotřebované za jednotku času. Jednotkou příkonu je watt. Spotřeba mikrovlnky je tím vyšší, čím více funkcí má. Poměru mezi výkonem a příkonem se říká účinnost. Hledáme tedy takový přístroj, který má co nejvyšší účinnost, tedy co nejvyšší výkon a zároveň co nejnižší příkon.