Myčka nebo dřez?

Máte na výběr? Tak potom jednoznačně myčka, ačkoliv její pořizovací náklady nejsou zrovna malé, stejně vám dokáže uspořit nejenom čas, ale i peníze.

Začněme u vody. Myčka je sice na první pohled obvykle podstatně větší než průměrný dřez, přesto dokáže ušetřit značné množství vody. Zatímco při puštěném kohoutku vám proteče dřezem 20 litrů ani nevíte jak, myčky vodou šetří, a stačí jim obvykle jen okolo 10 až 15 litrů vody na jedno umytí. Zatímco ve dřezu umýváte nádobí hned několikrát denně, zapnout myčku stačí většinou jen jednou denně.

Myčka používá vodu studenou, takže ušetříte náklady za ohřev vody. Při počítané spotřebě vody 15 litrů vody je to tedy 1,16 korun. Na rozdíl od mytí nádobí v ruce, myčka spotřebuje zase poměrně dost elektřiny – v průměru 1,5 kWh.

Pokud umýváte nádobí ručně v průměru třikrát za den, za rok vás to stojí zhruba 4 000 korun ročně. Myčku určitě nezapínáte častěji než jednou denně, a to znamená náklady 3000 korun ročně, a tedy jednoznačnou úsporu.

Je jasné, že pro některé lidi je mytí v myčce vhodnější než pro jiné, v šestičlenné domácnosti, která dokáže myčku naplnit během odpoledne, je celková úspora času i energie značná. Pro toho, kdo žije sám a myčku dostatečně nenaplní, však tento způsob není příliš efektivní.

Podle energetické třídy a dalších parametrů si můžete pořídit myčku od cca 6 až do 50 000 korun. Finanční investice se vám tedy vrátí až v dlouhodobějším horizontu. Čas ale můžete začít šetřit hned, a z tohoto důvodu se i koupě myčky určitě vyplatí.