Odstřeďování je důležité především pro úsporu energie, zvlášť pokud prádlo budete sušit v sušičce (pokud si budete kupovat kombinaci pračky se sušičkou, nevybírejte model pod 1200 otáček!).
Pračky s účinností praní v třídě A dosahují nejlepších pracích výsledků. Pračky s účinností odstřeďování v třídě A krátí dobu pro sušení prádla, protože z prádla odstřeďují více vody než jiné pračky. Při odstřeďování platí pravidlo, že čím více otáček za minutu motor pračky snese, tím sušší prádlo bude. 800 otáček za minutu je minimum. Na trhu se můžete setkat s výkonnými pračkami dosahujícími více než dvojnásobek. S rostoucími otáčkami však u méně inteligentních praček roste intenzita pomačkání. Výrobci se snaží nabízet řešení problému ve formě doplňkových „antikrčivých“ funkcí, které se snaží prádlo „rozmotat“ nebo při odstřeďování použijí nižší otáčky.
Účinnost odstřeďování je také vyjádřena jako zbytek vody po odstřeďování v procentech vztažený k hmotnosti suchého prádla. To tedy znamená, že při 100% zbytku vody je v 5 kilogramech suchého prádla 5 kilogramů (litrů) vody. Při 50 % zbytku je to 2,5 kilogramu vody v 5 kilech suchého prádla, což už je velmi slušný výsledek odstřeďování.
Pokud však pravidelně perete prádlo z jemných tkanin, jako např. hedvábí, měli byste uvažovat o pračce s volitelnou rychlostí otáček. Při praní jemného prádla, tak budete moci lépe chránit prádlo praním při nižších otáčkách.
Účinnost odstřeďování se liší i dle konstrukčního pojetí stroje. Pračky s horním plněním nemají tak vysokou účinnost jako jejich „kolegyně“ s dvířky vepředu.
Staré pračky (spotřebiče staré 15 a více let) odstřeďovaly zpravidla při 400 otáčkách, bez možnosti jakéhokoli nastavení. To bylo dáno zejména konstrukcí použitých motorů, ale také úrovní a cenou tehdejší elektroniky.
A řada lidí se dokonce pak vyšších otáček bála, protože si mysleli, že se při intenzivnějším odstředění prádlo zmačká. To je ovšem zásadní omyl, protože rychlost odstřeďování nemá na pomačkání téměř vliv – prádlo je vlastně jakoby nalepené na buben a nemačká se.
Navíc se na trhu před několika lety objevil nový, takzvaný voštinový buben, který je k prádlu ještě šetrnější, než ten klasický. A to i při nejvyšších otáčkách.
Samozřejmě, že pokud budete chtít, můžete si počet otáček v pračce snížit. Moderní přístroje totiž umožňují nastavení od nulového ždímání až po maximum, které vaše pračka umožňuje. Díky možnosti plynulého řízení otáček moderních motoru praček nového tisíciletí také vznikla řada nových funkcí – například takzvaný cyklus Kašmír.
Čím rychleji se buben pračky točí, tím rychleji se odstraňuje voda z prádla. Toto je důležité zejména pro ty uživatele, kteří perou často, protože vyšší rychlost otáček znamená, kratší dobu, po níž se prádlo následně vysuší.