Bílá technika vs. spotřeba elektřiny

Domácí spotřebiče patří k základnímu vybavení každého bytu. Bez bílé techniky se dnes neobejde žádná kuchyň a domácnost. Ledničky, pračky, sporáky, mikrovlnné trouby nebo například myčky nádobí jsou naším každodenním pomocníkem, který nám značně usnadňuje život. Správný výběr bílé techniky je tedy nezbytným předpokladem pro naši pozdější spokojenost.

 

Při nákupu spotřebiče, patřícího do této kategorie, se zaměřujeme především na objem, rozměry a prostorové využití. Ale mnohem důležitějším parametrem pro nás bude spotřeba elektrické energie.

Jednotlivé spotřebiče jsou totiž rozděleny do tzv. energetických tříd, které vymezuje Evropská unie.
Tyto třídy bílé techniky jsou značeny písmenky A až G. Skupina A je nejúspornější, zatímco spotřebiče ve skupině G jsou energeticky velmi neefektivní. Štítek s energetickou třídou je povinný údaj, což znamená, že musí být uveden na každém spotřebiči, spadajícím do kategorie bílé zboží.
Součástí štítku může být také uvedena spotřeba energie za rok a další důležité informace. I úspora energie jde s dobou, energetický štítek A nestačí a na trhu se objevují spotřebiče třídy A + nebo dokonce A + + +.

Naopak na trhu již pravděpodobně nenajdete spotřebiče ze skupin C až G. Evropská unie vydala nařízení, podle kterého se nemohou od 1. července 2010 prodávat chladicí zařízení třídy B, C nebo nižší. V příštích letech dojde také k omezenému prodeje spotřebičů bílé techniky třídy A později i A +. Bude se klást důraz na úsporu energie a prodávat se budou jen nejúčinnější spotřebiče.
Zda se vám vyplatí nákup repasované bílé techniky, spotřebičů třídy A, nebo např. spotřebičů třídy A + +, si můžete sami vypočítat. Zjistíte tak, za jak dlouho se vám vložené investice s nákupem spotřebiče A + + vrátí v podobě uspořené energie. Např. chladnička energetické třídy A spotřebuje přibližně 270 kWh energie ročně, při koupi chladničky skupiny A + + ročně ušetříte 50 kWh, protože její spotřeba je 220 kWh za rok. Úsporu vynásobíte cenou elektřiny za kWh. Pak jen porovnáte rozdíl v cenách chladniček a za kolik let se bude jednat o čistou finanční úsporu. Navíc musíte počítat s tím, že elektrická energie neustále roste.
Šetřit se dá na každém spotřebiči. Je třeba si hlavně uvědomit, že ne všechno bílé zboží musí být drahé a velké. Je rozdíl, zda žijete v 4-5 členné domácnosti nebo single. Výrobci se trendu single přizpůsobují a na trhu jsou k dostání menší spotřebiče bílé techniky s účinnou energetickou třídou. Pro jednoho člena domácnosti je přece zbytečné koupit si velkou lednici, pračku, sušičku nebo myčku.
Právě naopak – při menších spotřebičích ušetříme v tomto případě nejen díky nižší nákupní ceně, ale také díky nižší spotřebě energie (to se nejvíce promítne u ledniček, které „jdou“ 24 hodin denně).
Snad jedinou výjimkou na poli bílé techniky, kde neplatí pravidlo – čím menší spotřebič, tím menší spotřeba energie, jsou mikrovlnné trouby. Nejprve je nutné si uvědomit, že ve většině domácností mikrovlnná trouba vskutku neběží příliš často, maximálně několik minut týdně, když si chce člověk ohřát večeři.

Pořizovací cena těch menších se od těch větších nijak výrazně neliší. Proto při výběru mikrovlnné trouby nedívejte na objem, ale na pořizovací cenu a hlavně na to, aby vám vyhovovala.

Toto pravidlo samozřejmě neplatí u modernějších „mikrovlnek“ se zabudovaným grilem a horkovzdušnou troubou, kterou budete díky jejím funkcím používat zřejmě častěji.