Doplňkové funkce sušiček

O tom, jak správně vybrat sušičku prádla a jaké typy sušiček jsou na trhu, jsme již psali. Dneska vám představíme další, sofistikované a moderní funkce, které sice nejsou naprosto nezbytné, ale mají své opodstatnění a dokážou vám ulehčit život.

FUNKCE SUŠIČEK PRÁDLA

V první řadě je potřeba stanovit, zda budete sušičku používat v průběhu celého roku, nebo jenom v zimní období, kdy nemáte možnost sušit mokré prádlo venku (na balkóně nebo na zahradě). Má to své opodstatnění, protože jestli ji budete využívát 12 měsíců v roce, pravděpodobně na ni budete klást vyšší nároky co se týče jejího vybavení.

Sušička prádla by vám tedy měla nabídnout možnost volby mezi sušením prádla, které můžete rovnou uložit do skříně, nebo sušícím programem, které usnaďnuje žehlení.

Pakliže plánujete investovat do své sušičky víc peněz, máte na výběr i další funkce:

  • dětská pojistka
  • zvukový signál, označující konec programu
  • možnost volby otevírání dvířek vpravo nebo vlevo
  • vnitřní osvětlení bubnu
  • hygienické sušení bez přístupu prachu
  • zvolení času sušení
  • množstevní automatika – fuzzy logic (Elektronika sušičky stále monitoruje hladinu vlhkosti. Pokud je prádlo dostatečně vysušeno, cyklus sušení se zastaví. Velkou výhodou jsou nízké energetické náklady a tichý provoz.)

Prádlo tyto sušičky obhospodařují tak dlouho, dokud není ideálně připraveno pro vytažení. A pokud by se vám stalo, že zrovna nejste doma ve chvíli, kdy je potřeba prádlo ze sušičky vyjmout, moderní sušičky ho budou načechrávat a profoukávat tak, aby do doby, než jej budete moci vytáhnout, zůstalo ve výborné kondici. Pokud tedy nevyužijete raději odloženého startu, který vám umožní nastavit začátek sušení až na 24 hodin dopředu.

Energetická třída sušiček

Energetická třída označuje zařazení do skupiny podle energetické náročnosti provozu spotřebiče. U sušiček jsou třídy obvykle značeny písmenem a procentní úsporou oproti nižší energetické třídě. Sušičky se vyrábí vnejvyšší energetické třídě A-60% (ekvivalentní se třídou A++++) až po nejnižší třídu A-10% (A).

Ilustrační spotřeba energie sušičky na jeden cyklus podle energetických tříd

Energetická třída Spotřeba v kWh Náklady v Kč
A-60% 1,27 6,1
A-50% 1,35 6,48
A-40% 1,5 7,2
A-30% 1,62 7,8
A-20% 2,1 10,1
A-10% 2,5 12

Počítáno s cenou 4,80 Kč/kWh