Jak správně vybrat sušičku?

Sušička sice není tak běžná, jako pračka, ale její obliba v českých domácnostech rok od roku stoupá. Dokáže nejenom nahradit sušák prádla a funguje celoročně bez ohledu na počasí, ale umí i šetřit elektřinou. V minulém článku jsme si vysvětlili výhody pořízení samostatné sušičky a teď se podíváme na kritéria jejího výběru.

Jaké typy sušiček existují?

  • ventilační (ty jsou málo rozšířené, fungují na principu odčerpávání horkého vzduchu pomocí větrací trubice ven)
  • kondenzační: s topným tělesem, nebo tepelným čerpadlem

Nejlepší značky používají právě tepelné čerpadlo a těmto sušičkám se budeme věnovat i v našem článku.

Jaký je princip fungování kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem? Tyto přístroje fungují na principu obrácené chladničky. Zbytkové teplo se vrací zpět do okruhu a je dále využíváno k ohřívání vzduchu pro sušení. Hlavní výhodou této technologie je výrazná úspora elektrické energie. Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem dokážou ohřátý vzduch vznikající během sušení převést na energii, kterou opětovně využijou. Úspora energie oproti typu bez tepelného čerpadla může dosahovat až 50%. Tato sušička se hodí i pro sušení jemného prádla. Cenově se sušičky s čerpadlem již dostávají na úroveň klasických kondeznačních sušiček s topným tělesem.

Časopis dTest se důkladně věnoval testování sušiček a toto jsou jejich rady pro kritéria výběru sušičky do vaší domácnosti:

Některé sušičky obsahují elektronické sondy, které sušičku automaticky vypnou, jakmile je prádlo uvnitř suché. Na nejlevnějších modelech je tento systém nahrazen časovačem. Některé modely nabízejí další, rozmanité funkce, jako například zvukový signál ukončení sušení, displej, který vás informuje o zbývajícím čase sušicího cyklu, osvětlení bubnu, či systém proti mačkání prádla po dokončení cyklu (pokud hned přístroj nevypnete, tato funkce občas prádlo otočí a promíchá, aby nedošlo po dokončení sušení k většímu pomačkání). Počítejte ale s tím, že prádlo ze sušičky budete muset vždy žehlit, sušičky prádlo výrazně mačkají.

Otevírání dvířek (o 180° doleva či doprava), snadnost vyjímání filtru, kondenzátoru a vodní nádržky jsou dalšími aspekty, které mohou hrát během nákupu důležitou roli. Některé programy navíc umožňují snížit teplotu sušení pro velice citlivé prádlo. Zajímavým doplňkem je také koš, který se umisťuje do prázdného bubnu. Ten vám umožní usušit například vlněné deky nebo sportovní boty.


Výhody sušičky:

  • velmi šetrné a hygienické sušení
  • úspora času
  • funkce snadného žehlení
  • dokážou vysušit až 8 kg prádla v jedné dávce
  • funkce odloženého startu