Jak ušetřit při praní?

Automatická pračka je samozřejmou a nedílnou součástí každé domácnosti, některé rodiny dokonce vlastní vícero praček – jednu mají doma a další na chatě či chalupě. Je to tak pohodlné, sebrat špinavé prádlo, hodit ho do bubnu a zapnout příslušný program. Ale i při praní bychom měli trochu přemýšlet – jak prát šetrně a zároveň ekonomicky?

Prací prášky – pomocníci nebo nutné zlo?

Mnoho prášků obsahuje tzv. plnidla, která neperou, ale pouze zajišťují dobrou sypkost prášku. V neposlední řadě také zajišťují vyšší objem, čímž má spotřebitel dobrý pocit, že si za své peníze kupuje větší krabici. Tato plnidla se nevyskytují u kompaktních pracích prášků, které můžeme považovat za nejšetrnější. Mohla by vás u nich zarazit vyšší cena, avšak díky výrazně nižšímu dávkování nakonec zjistíte, že náklady na jedno praní jsou srovnatelné s běžnými prostředky.

Prášek, gel nebo kapsle?

Prášky

Lépe zvládnou silně zašpiněné prádlo, například montérky v tekutém prostředku nikdy nevyperete tak dobře jako v prášku. Lépe si poradí s bílým prádlem, protože obsahují bělidla, která tekuté prostředky nemají. U barevného prádla hůře zachovávají barvy oblečení. Hodí se: na ložní prádlo, bílé košile, silně zašpiněné oblečení

Gely

Tekuté prostředky obecně více šetří barvy, protože zpravidla neobsahují bělidla a optické zjasňovače. Nemají žádné problémy s inkrustacemi, na prádle nezanechávají žádné stopy prášku. Silně zašpiněné prádlo nevyperou tak dobře jako prášky. Hodí se: na prádlo, které není moc špinavé a potřebuje zbavit jen prachu a potu

Prací kapsle

Od tekutých gelů se liší jen formou. Výhodou je praktičnost, nevýhodou, že se obal někdy úplně nerozpustí ve vodě a jeho stopy zůstanou na prádle.

Třídění prádla

Před každým praním je třeba prádlo pečlivě roztřídit dle barev. Pokud perete bílé oblečení ve stejném pracím prášku jako barevné, pak rychleji ztrácí svůj jas a má sklony k šednutí. Proto je vhodné volit speciální prostředek na bílé prádlo.

Chcete-li zabránit blednutí vašich oblíbených černých kousků, opět sáhněte po speciálním pracím prostředku. Myslete na to, že černá byla, je a bude stále „in“, a tak je škoda se loučit s oblíbenou halenkou, jen kvůli tomu, že ztratila barvu. Stejně jako bílá, tak i černá barva vyžaduje svou péči.

Praní jemných materiálů vyžaduje nejen ochrannou síťku, ale také speciální prací prostředek, který vlákna ochrání.