V mrazničce se vám vytvořili přímo rampouchy a dodnes nevíte, jak vypadá odtokový filtr vaší pračky? Nejvyšší čas to změnit.
Koupili jste si novou ledničku nebo sporák? Pokud váš zájem o ně začíná a také končí přečtením návodu k použití, ale stránky o jejich údržbě ignorujete, děláte špatně. Správnou péčí jim prodloužíte život a ušetříte peníze.
Chladnička a mrazák
Péče začíná již jejich správným umístěním. Nedávejte jejich blízko zdroje tepla, například radiátoru či na místo, kam celý den svítí slunce. Chladnička by neměla stát těsně u zdi, aby kolem ní mohl proudit vzduch.
Horké jídlo do chladničky nepatří. Nejenže zvyšuje její spotřebu, ale může se podílet na přemnožení bakterií v ní a potravinách, které jste předtím do chladničky uložili. Kontrolujte suroviny v chladničce a vyhazujte jídlo po záruce, nahnilých zeleninu i ovoce.
Vnější povrch pravidelně otírejte vlhkým hadříkem a otřete dosucha. Vnitřek a poličky čistěte vlažnou vodou s přidáním trochy octa nebo sody, pak přetřete čistým vlhkým hadříkem a nakonec suchou.
Mrazničku čistěte pokaždé, když se uvnitř začne vytvářet vrstva ledu. Už půlcentimetrová námraza by vás měla přinutit dát ji do pořádku – nečekejte, dokud budete mít v mrazničce přímo ledovce. Snižuje to její výkonnost a zvyšuje spotřebu.
Myčka
Pravidelně myjte kovové filtry v její spodní části. Usazují se v nich nečistoty a nahromaděné zbytky jídel, které nepříjemně zapáchají, když se začnou rozkládat. Pomůže, pokud před vložením nádobí do myčky z něj setřete alespoň hrubé nečistoty. Jednou za čas použijte speciální prostředek určený k čištění myčky, který odstraní usazeniny v hadičkách a částech myčky, které nevidíte, ale na její správné fungování jsou důležité. Ocet vám nepomůže, na rozložení zachycených tuků třeba speciální přípravky.
Pračka
Po praní ji odpojte z elektřiny. Zavřete přívod vody a nechte pootevřená dvířka i nádobku na prášek a aviváž, aby pračka dobře vyschla a vyvětrala se. Pravidelně čistěte přihrádku na prací prášek a aviváž, aby v ní nezůstávaly zaschlé zbytky.
Gumové těsnění na dvířkách kolem bubnu jednou za čtyři až šest týdnů přetřete hadříkem s glycerinem. Jednou za měsíc či dva zkontrolujte v pračce odtokový filtr a očistěte ho od případných usazenin a nečistot.
Alespoň každé dva měsíce pračku vyčistěte speciálním přípravkem na její čištění a bez prádla zapněte program s nejvyšší teplotou. Tak zbavíte pračku zbytků prášku, různých nečistot a bakterií.