Víte jak se starat o troubu? Přečtěte si několik užitečných tipů.
Jak často je potřeba je čistit?
Rozhodující jsou zejména dva faktory: jak často a jaké druhy jídel připravujete. Kuchař v italské restauraci, který zapéká několik porcí těstovin denně musí čistit troubu několikrát do týdne. Pokud jste však „sváteční“ kuchař a jídlo připravujete jen při výjimečných událostech, čištění nemusí být ani zdaleka tak důsledné.
Pokud se na sporák vylijí omáčky, je dobré je umýt hned. Pokud zaschnou, mohou vytvořit permanentní skvrny, které nelze s pomocí běžných čisticích prostředků smýt.
Prostředky vhodné pro čištění
Samočisticí trouby se o vše postarají. Pokud však nedisponujete takovým modelem, doporučujeme použít jednoduchou mýdlovou vodu. Pozor si dávejte na čištění těsnění. Pokud se poškodí, mohou vážným způsobem narušit výkon celého zařízení.
Varnou plochu vyčistěte vždy, když ji při vaření postříkáte olejem nebo připravovaným jídlem. Samozřejmě, až když sporák vychladne. Odstranění nečistot neodkládejte na neurčito, časem jich bude víc a budou i odolnější.
Smaltované povrchy nečistěte práškem ani přípravky s drobnými částečkami, které povrch poškrábou. Při plynové plotně vyberte hořáky a nechte je odmočit v teplé vodě se saponátem. Pak je důkladně opláchněte a vysušte. Vraťte je na místo a zkontrolujte, zda jsou umístěny správně.
Pokud máte sklokeramickou varnou desku, používejte speciální škrabky a přípravky určené na její čištění. Jinak ji můžete poškodit.
Troubu čistěte saponátem nebo k tomu určeným speciálním přípravkem. Nesnažte se připečené nečistoty odstraňovat ostrými předměty, můžete si ublížit nebo poškodit troubu. Troubu vždy na závěr důkladně omyjte čistou vodou, abyste odstranili zbytky čisticích prostředků.