Úsporné myčky

Úsporné myčky spotřebují pouhých 9 l vody na jedno umytí nádobí. Ručním mytím spotřebujeme více než pětinásobné množství vody. Úspora vody je však vykompenzována vyšší spotřebou elektřiny. Ekologické mytí nádobí je možné zajistit mycími prostředky bez fosfátů.

Při výběru nové myčky bychom měli sledovat především údaje o spotřebě vody a elektřiny. Zde nám pomůže tzv. energetický štítek, který má na sobě každý elektrospotřebič. Úsporné spotřebiče jsou označeny písmenem A, A+, A++.

Spotřeba energie myčky s označením A by se měla pohybovat okolo 1 kWh. Maximální spotřeba vody by v tomto případě měla být do 12 l. Nezbytným kritériem je také účinnost mytí a sušení. Pokud máte malý byt nebo ložnici blízko kuchyně, vybírejte myčku s tichým chodem.  Hlučnost levnějších myček bývá mezi 50 dB až 60 dB, u dražších se pohybuje kolem od 45 dB níže.

Při výběru myčky jsou důležité také její rozměry. Spotřebič o šířce 60 cm pojme dvanáct až čtrnáct sad nádobí, do spotřebiče o šířce 45 cm se vejde pouze devět sad nádobí. V útrobách myčky jsou důležitá tzv. oplachovací ramena. Čím více jich zde bude, tím lépe. Kvalitně umyté nádobí totiž nebude potřebovat další dávku čištění, čímž se následně vyhneme zbytečnému plýtvání vody a energie.

V současné době je na trhu velké množství energeticky nenáročných myček, které kromě vody ušetří také elektřinu. Myčka je i přes technologický pokrok stále ale spotřebič, který pro svůj chod vyžaduje určité množství energie – pokud však zvolíme úspornou myčku, ulehčí nejen naší peněžence, ale také životnímu prostředí.

Ekologičtějšího provozu můžeme dosáhnout používáním mycích prostředků bez obsahu fosfátů a chlóru.