Historie bílé techniky

Kuchynské sporáky a trouby jsou kategorií bílé techniky určeny na přípravu pokrmů. Původní sporáky fungovaly na tuhá paliva, ty později vystřídaly elektrické a plynové sporáky. Současné kuchyňské sporáky mají varnou desku – plochu, která má moderní design, případně jsou tyto desky založené na dotykovém způsobu obsluhy.

Kuchyňské sporáky členíme na volně stojící a vestavné. Volně stojící kuchyňské sporáky mají varnou desku a sporák pohromadě, na rozdíl od vestavěných, kde jsou varná deska a trouba na rozdílných pozicích. V současnosti je preferovanější trend vestavěných kuchyňských sporáků. Tento design je nejen velmi přitažlivý po estetické stránce, ale i praktický.

Koncem 80. let 20. století se objevil v amerických a později i evropských domácnostech další kousek bílé techniky v podobě mikrovlnné trouby. Tento předmět z řad bílé techniky nabízí rychlé ohřátí pokrmu. Novodobé mikrovlnné trouby mají kromě klasických funkcí i funkci rozmrazování, vaření v páře či grilování. Mikrovlnná trouba je založena na principu mikrovlnného záření, které vydává teplo.  V současném hektickém období, kdy je čas velmi drahocenný, jsou mikrovlnné trouby nepostradatelným každodenním pomocníkem.

Kuchyňské digestoře
Digestoře – bílá technika, která zajišťuje odsávání nadbytečné páry a výparů při vaření. Digestoře fungují na principu filtrace pachů a páry, a zároveň propouštějí do interiéru svěží vzduch zvenčí. V minulosti byly odsavače velmi hlučné, což mnohým spotřebitelům vadilo. Vývoj techniky ale neobešel ani digestoře, které kromě designových změn prošly i výkonnostní změnou a jejich provoz je oproti starším typům mnohem tišší.

 

Myčky nádobí
Bílá technika nabízí kromě původních funkčních výhod i výhody v podobě úspory času, financí a životního prostředí. Mezi takový druh bílé techniky rozhodně patří myčka nádobí. Při výběru z množství druhů značek myček nádobí je třeba si všímat zejména její vnitřní vybavení, množství volitelných programů a třídu spotřeby energie.

Kuchyňské roboty, mixéry a další drobné kuchyňské spotřebiče
Bílá technika, která je určena pro kuchyň, představuje celou škálu takzvaných pomocníků při vaření. Kuchyňské roboty splňují náročné požadavky pro svou multifunkčnost (krájení, strouhání, šlehání, sekání atd).

Z kategorie kuchyňských pomocníků z řady bílé techniky lze ještě zmínit odšťavňovače, rychlovarné konvice, kávovary, toustovače, domácí pekárny, kráječe, kuchyňské váhy a mnoho dalších druhů.

Chladničky a mrazničky
Neodmyslitelnou součástí domácností jsou chladničky a mrazničky. Tento druh bílé techniky umožňuje úschovu potravin se zachováním čerstvosti na delší dobu. V současnosti existuje řada provedení, ať už po stránce materiálové, estetické, funkční či kapacitní. Mezi preferované modely chladniček patří kombinované chladničky s mrazničkou, americké chladničky či jednodvéřové chladničky.

Pračky a sušičky
Předchůdkyně dnešních praček byly svým systémem nedokonalé a praní prádla bylo velmi náročné a zdlouhavé. Historický průlom nastal v první dekádě 20. století, kdy spatřila světlo světa pravděpodobně první elektrická pračka od inženýra A. Fishera. Od tohoto období vývoj praček postupoval. Novodobé pračky nabízejí různé programy praní, jsou šetrnější vůči spotřebě vody, pracímu prostředku a samozřejmě vůči energetické spotřebě. Podle plnění rozeznáváme dva typy praček, a to plnění svrchu a zepředu. Některé pračky jsou kombinovány se sušičkou, takže tato bílá technika v podstatě obsahuje dva spotřebiče v jednom.